Co to jest Kiwanis


Kiwanis Klub Syców
Kiwanis Klub Syców

Co to jest Kiwanis?

„Służąc dzieciom na świecie" to motto Kiwanis International - światowej organizacji wolontariuszy oddanych poprawie świata, życia jednego dziecka i jednej społeczności w tym samym czasie. Nazwa Kiwanis pochodzi z języka Indian i oznacza „pomóż innym przy pomocy swoich umiejętności"

Główna siedziba znajduje się w Indianapolis, USA. Ponad 8 tysięcy klubów, 265 tysięcy wolontariuszy z 96 krajów, to dzisiejszy Kiwanis International. Obecnie, jedna z największych na świecie organizacji pożytku publicznego, powstała w 1915 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej szeroka działalność skupia się przede wszystkim na pomocy oraz rozwoju dzieci i młodzieży na całym świecie.

Siłą Kiwanis jest połączenie międzynarodowego i lokalnego zasięgu oddziaływania. Poprzez działalność Klubów, organizacja odpowiada na potrzeby społeczności lokalnych, stawiając czoło problemom światowym. Dzięki niezwykłej pracy zwykłych ludzi, każdego dnia powstają nowe inicjatywy spełniające marzenia, ratujące zdrowie i życie wielu osobom. Jednym z wielu projektów zrealizowanych przez Kiwanis to zebranie 75 milionów dolarów na całym świecie w celu wyeliminowania niedoboru jodu, powodującym wiele chorób i obniżenie zdolności uczenia się u dzieci. Tysiące projektów to przedsięwzięcia małe, dotyczące grupy dzieci lub nawet jednego dziecka - wszystkie one są ważne.

Ideę pomocy dzieciom przeniesiono na polski grunt w 1991 roku, kiedy to w Gdańsku rozpoczął działalność pierwszy klub Kiwanis. W chwili obecnej w Polsce działają 23 kluby skupiające około 370 członków.Jesteśmy zrzeszeni w Europejskiej Federacji, która liczy sobie 35000 członków ze wszystkich państw w Europie.W czerwcu 2007 roku, Konwent Federacji Europejskiej odbył się w Polsce, w Gdańsku i Sopocie. Przybyło ok. 1000 członków naszej organizacji i gości ze wszystkich krajów europejskich, Ameryki, Azji i Afryki. Był to jubileuszowy Konwent, 40ty. Patronat Honorowy objął Prezydent Lech Wałęsa, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas Ceremonii Otwarcia w Operze Leśnej w Sopocie.

Od początku istnienia klubów Kiwanis w Polsce, misja niesienia pomocy najmłodszym obywatelom państwa była priorytetowym działaniem. Pierwotnie kluby polskie, funkcjonujące wyłącznie w oparciu o indywidualne programy, skupione były w dużej mierze na problemie wsparcia socjalnego, głównie dożywiania oraz zaopatrywania dzieci z najuboższych rodzin w odzież. Obecnie programy realizowane przez Kiwanis Polska obejmują najistotniejsze dziedziny życia mające wpływ na kondycję młodego pokolenia Polaków , ukierunkowane są na problem edukacji, zdrowia i wspierania młodych talentów.

Ale Kiwanis to nie tylko praca dla poprawy losów dzieci. Kiwanis to przyjaźń, znajomości i kontakty na całym świecie. To pomoc i wsparcie, kiedy tego potrzebujemy.Możecie Państwo znaleźć więcej informacji na stronach:
www.kiwanis.eu lub www.kiwanis-europe.org, www.kiwanis.org i www.kiwanis.pl

Herb Sycowa
Herb Sycowa